Een ruimte, 3 verschillende groepen; een babygroep, peutergroep en BSO. Waar let je op bij de inrichting van kinderopvang? Welke meubels zijn onmisbaar? Waar maak je keuzes gerelateerd aan je pedagogische visie? Ontwerper Monica tekende 3 voorbeeld plattegronden, uitgaande van dezelfde ruimte. Laat je inspireren door onze nieuwe blogserie: de juiste indeling voor een rijke speel- en leeromgeving.
· Voorbeeld plattegrond babygroep
· Voorbeeld plattegrond peutergroep
· Voorbeeld plattegrond BSO
Voorbeeld plattegrond BSO 7-
Een BSO inrichten voor kinderen van 4 tot 7 jaar: hier ontspannen kinderen zich na een schooldag. Ze spelen, lezen en niksen. Monica laat zien hoe je met het juiste meubilair een huiselijke en ruimtelijke ruimte maakt voor een BSO 7-.
Samen aan tafel
Op een BSO is variatie in zitplekken belangrijk. Kinderen willen kunnen kiezen. In de plattegrond zie je twee grote tafels. Een groepstafel met zitbanken en een hoge frame tafel met stoeltjes. Zo ontstaat een plek waar kinderen zelfstandig kunnen aanschuiven voor een eetmoment, maar net zo goed voor tekenen, spelletjes of knutselen.
De pedagogisch professionals gebruiken een verrijdbare en in hoogte verstelbare leidsterstoel, waardoor zij makkelijk kunnen meebewegen met de groep. Aan de kopse kant staat een atelierkar op wielen: een compacte opbergplek voor alle creatieve materialen, die door de wieltjes ook eenvoudig aan de kant gezet kan worden.
Aan de wand hangen klemlatten voor de kunstwerken van de kinderen: zichtbaar, maar geclusterd, waardoor de ruimte rust uitstraalt. De huiselijke hanglampen en kunstplanten boven de tafels maken de sfeer compleet: warm licht en natuur in de ruimte, laten het minder ‘klaslokaal’ en meer ‘thuis’ aanvoelen.

Hoeken voor een BSO
Kinderen van 4 tot 7 jaar hebben fysieke ruimte én uitdaging nodig. Hoe creëer je dat binnen dezelfde vierkante meters? Op de plattegrond zie je plek voor een huishoek, bouwhoek en leeshoek.
Huishoek
Rollenspel blijft belangrijk, óók in een BSO 7–. Kinderen verwerken hierin emoties, oefenen taal, en spelen situaties uit hun dagelijks leven na. Je ziet hier een balkenframe huishoek. De hoogte en open constructie geven de hoek meer ruimtelijkheid. Zo is de huishoek uitnodigend en flexibel.
Spel + tuthoek
Niet ieder kind voelt zich nog thuis in een huishoek, maar het huiselijke gevoel blijft belangrijk. Voor kinderen die zich al wat ouder voelen, maar toch behoefte hebben aan een plek om samen te kletsen of zich even terug te trekken, is de tuthoek een passend alternatief.
In combinatie met een aparte spellentafel ontstaat er nog meer variatie in de ruimte. Kinderen kunnen hier samen een bordspel doen of juist in een kleiner groepje zitten. Zo voeg je exrta hoekjes toe zonder dat de ruimte onrustig wordt.
Bouwhoek
De bouwhoek kreeg hier extra ruimte. Een bouwtafel met autobaanprint helpt de zone af te bakenen en stimuleert verschillende spelvormen: bouwen op tafel, spelen op het vloerkleed of combineren met ander materiaal. Daarnaast staat er een grote LEGO-tafel, waar vier kinderen tegelijk kunnen bouwen. 
Thema’s & rustmomenten
Na een intensieve schooldag hebben sommige kinderen de behoefte om zich even terug te trekken. De leeshoek biedt daarvoor precies de juiste sfeer: een zachte bank, rustige kleuren en een plek waar ze zelf hun favoriete boek, strip of tijdschrift kunnen pakken uit de boekenbak.
Opbergruimte
Voldoende opbergruimte is belangrijk. Je ziet hier een groene basickast. De onderste open vakken nodigen kinderen uit om zelfstandig spelmateriaal te pakken én op te ruimen. De bovenste vakken bieden ruimte voor kindgegevens of persoonlijke spullen van de pedagogisch professionals die veilig achter slot opgeborgen moeten worden. Het is een kast die zowel functioneel als sfeervol is.










